Úvod Novinky Ohlédnutí za MS 2021

Detail novinky

15.12.2021

4. Mistrovství světa v teqballu

Letos se hrálo poprvé s pěti kategoriemi a to singl muži, singl ženy, dvojice muži, dvojice ženy a mix. V celkovém banku bylo 200 000 USD. Na tomto MS bylo přítomno 32 federací, počet je to sice nižší, než v předchozích letech, ale to zejména proto, že jednak byla nutná Národní kvalifikace a také svou roli sehrála omezení cestování.

Singl muži

hráč: Lukáš Smejkal
základní skupina: Dánsko, Rumunsko, Kazachstán
konečné umístění: 20

Lukáš nastoupil do skupiny, která byla poznamenána absencí hráče Kazachstánu. Ve skupině se světovou jedničkou tak bylo více než důležité vyhrát utkání s Dánskem. Toto utkání bylo více než vyrovnané a bohužel v neprospěch našeho hráče rozhodlo větší množství nevynucených chyb. Lukáš svůj zápas prohrál nejtěsnějším možným rozdílem 11-12 a 11-12. Proti světové jedničce tak musel bezpodmínečně vyhrát. Paradoxně k tomu nebylo daleko. Utkání došlo až do třetího setu a stavu 9-9. Zde Lukáš pomohl soupeři dvojchybou z podání a následně neubránil jeho dva útoky. Tento zápas byla však radost pohledět a dává nám mnoho nadějí do dalších turnajů. Bohužel na MS 2021 však Lukášova cesta skončila tímto utkáním.

Double muži

hráči: Tomáš Macurek, Lukáš Flaks
základní skupina: Dánsko, Německo, Maďarsko, Alžírsko
konečné umístění: 11

Kategorie dvojic je již tradičně naše nejuspěšnější. Velké naděje jsme do ní vkládali i letos. Úvodní utkání s týmem Dánska nám však dávalo tušit, že to bude velký boj. První set turnaje jsme prohráli, naštěstí naši hráči mobilizovali síly a dokázali vývoj zvrátit. Druhý zápas s Německem měl být formalitou. První set však naše dvojice kupila jednu chybu za druhou, ale nakonec jsme ho zvládli 12-11. Druhý set byl o poznání snažší a soupeře z Německa jsme již ke hře pořádně nepustili. Následoval souboj s obávaným Maďarskem. Po snadném prvním setu soupeře a naší ztrátě 1-7 v druhém setu, se však ukázala naše pravá síla. I za cenu zranění Tomáše, což ovlivnilo zbytek turnaje, jsme si ohromnou šnůrou bodů došli až pro stav 11-11. A nechybělo mnoho, aby tento set byl náš. Chytili jsme smeč Adama Blazsovicse a nádherně připravili míč na zakončení, které bohužel Tomáš trefil do sítě. Vývoj ostatních utkání pak znamenal přímý boj o postup v posledním utkání skupin, proti Alžírsku. Zápas to byl ohromně vyrovnaný a vrcholil infarktovou koncovkou, kdy jsme ve třetím setu prohrávali 11-12. Bod od vyřazení však naši dokázali hrát bez chyb a vynutili si otočení stavu na 14-12.

Postup ze skupiny na druhém místě nás poslal na domácí favority z Polska - dvojici Duszak / Franczuk.

Do tohoto utkání Tomáš nastupoval s velkým sebezapřením přes bolest vazů v koleni. S polským týmem jsme drželi krok jen část obou setů. Poláci využili svých schopností a skvělé taktiky, na kterou jsme nenašli odpověď. Navíc se projevila naše největší slabina tohoto MS, kdy nám uplně odešel první servis. Úspěšnost této více než důležité disciplíny se nám pohybovala kolem 20% a s tím na vrcholné akci nelze uspět.

Dvojice mix

hráči: Iva Buřvalová, Lukáš Flaks
základní skupina: Polsko, Dánsko, Bulharsko
konečné umístění: 6

Na úvod mixů jsme si poradili s týmem Bulharska a připravovali se na souboj s polským favoritem skupiny. Zejména první set byl velice vyrovnaný a naše dvojice prohrála těsně 11-12. Druhý set šel již jednoznačně za soupeřem a my věděli, že musíme uspět proti Dánsku, které se tento turnaj stalo našim nejčastějším soupeřem. První set duelu proti Dánům jsme prohráli a všem se před očima objevil případ Lukáše Smejkala, kterého Dáni vyřadili z turnaje. Tyto obavy jsme však zahnali skvělým obratem a zajistili si postup ze skupiny. Los nás postavil proti pozdějším finalistům z Brazílie.

Utkání s Brazílií jsme neměli co ztratit. Byli jsme si vědomi jejich velké síly a absolutně  bezkonkurenční techniky.  Úvod utkání nám dával naděje, protože skóre se měnilo pravidelně na obou stranách. Vytříbená kvalita "kanárků" však brzy začala být nad naše schopnosti. Lukáš s Ivou předvedli několik nádherných zakončení a snažili se co to šlo, na výhru s Brazílií to však nestačilo. Po prohře 12-6 a 12-3 naše cesta turnajem skončila.

Singl ženy

hráči: Iva Buřvalová
základní skupina: Libanon, Ukrajina, Bulharsko, Maďarsko
konečné umístění: 10

Poprvé jsme se účastnili této kategorie. Pro Ivu to byla velká zkušenost, protože ženy na tomto MS předvedly neskutečné věci. Zejména pak pozdější mistryně světa Anna Iszak, s kterou se Iva potkala ve skupině. První utkání bylo proti dobře hrající Libanonce, rozdíl byl zejména v tom, že soupeřka zvládla bez větších chyb vracet míč. Druhé utkání proti Ukrajině již bylo v podání naší hráčky mnohem lepší a dočkali jsme se historicky prvního vyhrané setu. Iva však utkání prohrála 2-1 na sety. Třetí utkání ukázalo zlepšující se tendenci, což vyústilo v naší první výhru v kategorii žen. Jediná naděje na postup ze skupiny tedy byla porazit maďarskou hráčku. Tento úděl byl ale nakonec nejen nad síly Ivy, ale i nad síly všech hráček světa. Sice se nám zde postoupit nepovedlo, ale odjíždíme motivováni do další práce.

Slovo závěrem

Mistrovství bylo jedno velké dobrodružství, kdy jsme měli možnost sledovat nejepší hráče, nové taktiky a vůbec celkově to, jak se tento sport zase posunul o kus výš. Čeká nás náročné období, kde se můžeme těšit na Mistrovství Evropy, MS světa halové i plážové a hlavně kvalifikace na Evropské hry 2023 v Polsku. Máme před sebou velké výzvy a mnoho práce, jsme však motivováni pracovat jak na sobě, tak růstu celého českého teqballu. Děkujeme všem, co při nás stojí a pomáhají nás dostat blíže k cíli.