Kontakt Jazyk CZ
Úvod Novinky Report z Warsawa Cup

Detail novinky

31.03.2019

Report z I. Warsaw Cup 2019


Na turnaj odcestovala dvojice Jan Andrýs/ Lukáš Flaks, která se umístila na 1. TeqMasters Choceň na druhém místě.

Velice pěkně připravené rozlosování skupin nám do tabulky přivedlo mistry světa z roku 2017 a třetí tým MS 2018 - Rumunsko.  Dále pak nám neznámý smíšený tým Norsko/Ukrajina, kde hráč norska je špičkový hráč footvoleye a ukrajinský hráč je nohejbalový reprezentat. Další neznámou pro nás pak byl jeden ze čtyř týmů Polska a Maroko.

Hrací systém byl nastaven na 1 set do 20 bodů.

Dle průběhu turnaje lze říci, že naše skupina A, patřila k těm více vyrovnaným a zápasy zde mohly skončit jakkoliv. Reprezentační premiéru si naši hráči odbyli proti favoritům turnaje - Rumunům. Částečně i nervozitou, ale zejména pak ohromným rozdílem kvality hry, si velezkušení Rumuni došli pro hladké vítězství 20:4. Po tomto utkání jsme změřili síly s Marokem, které jsme sebejistě dokázali porazit 20:12. Pokud jsme chtěli zůstat ve hře o postup, byla nutnost porazit tým z Polska. Úvod hry  nezačal dobře a polovina setu patřila právě Polákům. Nicméně poté naše dvojice rozehrála krásnou sérii výměn zakončených v náš prospěch a ČR tak mohlo slavit druhé vítězství - tentokrát 20:13.

V utkání s Nor/Ukr tak šlo o všechno. Tento tým měl stejnou bilanci 2V - 1P a hrálo se tak o přímý postup z druhého místa. Opět viditelně nervozní tým ČR nezvládl začátek a dostal se do velkého handicapu a to 1:7. V tento moment si češi vyžádali Time out. Po návratu na hřiště jsme mohli vidět úplně jiný tým ČR, než v úvodní části. Kluci zjistili, že hrát teqball nohejbalovým stylem nevede k úspěchu a začli měnit své navyky. To vedlo k rychlému snižování náskoku a dokonce i v otočku 15:14. Zápas gradoval, napětí bylo ohromné a již jsme všichni začli věřit v to, že by se to mohlo dokázat vyhrát. V tento moment se nejspíše zlomilo utkání. Český tým si parádně připravil útok a nechytatelně zasmečoval a skóroval. Tento důležitý bod však nebyl připsán nám, ale soupeři a to proto, že při smeči údajně došlo k doteku se stolem, což naši hráči quitovali. Tento pocit křivdy pak vyústíl v dvě chyby při zakončení a došel až do stavu 18-19, kdy jsme podávali. Vypjatý moment bohužel vedl k dvojchybě a toto krásné utkání ukončil v náš neprospěch.

Po dvou výhrách a dvou prohrách ve skupině se za své výkony čeští hráči nemusí vůbec stydět. Velké díky patří organizátorům a všem zúčastněným hráčům. Tento turnaj  opět posune všechny hráče kupředu a z tohoto hlediska byl neskutečně potřebný.

Nejkrásnější utkání přineslo čtvrtfinále a semifinále, kdy se střetly nejdříve Černá Hora - Rumunsko, a následně Černá hora - Maďarsko. Kvalita těchto dvou utkání daleko převýšila zápasy z minulého MS a obě byla hodna finále. Tyto zápasy nejde ani popsat slovy.  Hlavně tedy zápas Maďarsko - Černá Hora. Byl to koncert, který všem místním týmům ukázal, jak hodně daleko ostatní země zaostávají. Tato utkání byla plná úžasných podání, koncovek, dokonálé přesnosti a hlavně plné nádherných výměn, které se odehrávaly v neskutečně rychlém tempu.  To byl světový TEQ a je jen velká škoda, že se tato utkání nedostala do finálových zápasů. Byly to nejkrásnější zápasy, které jsme kdy v teqballu viděli. Z této série zápasů vyšel nakonec zápas o třetí místo: Černá Hora vs Polsko 2 a finále Maďarsko vs Polsko 1, v jehož týmu bojoval Adrian Duzsak - bronzový hráč v MS singlu. 

Na finálové zápasy se přišlo podívat mnoho lidí. Překrásně zorganizovaná akce, hezké aranžmá kolem, za které by se nemuseli organizátoři stydět ani na MS. Jak krásně však vypadala vyzdobená hala, o to větší zklamání byly samotné zápasy.

V zápase o třetí místo, na 50% hrající Černá Hora s velkým přehledem získala bronz po dvou vyhraných setech. Přesný výsledek nemáme, ale mohlo to být kolem 20: 8 a 20:11.
FInále pak nabídlo o trochu vyšší snahu domácího týmu získat cenné prvenství, ale Maďarsko nepovolilo nejmenší odpor. A i zde se ukázalo, že dvojice Adam Blazsovisc a Csaba Banyik je o převeliký kus vpředu a zaslouženě si došla pro prvenství.

Tento turnaj nám přinesl mnoho poznatků. Jak organizačních, tak zejména i herních. Ze zde přítomných týmů byla většina z nich navzájem sobě vyrovnaným soupeřem. Pořadí mezi týmy ČR,  Francie, Polsko či Norsko/Ukrajina může být každý turnaj všelijaké. Je zde velká vyrovnanost, kde o pořadí rozhodnou detaily. Herně ale ani jedna ze zemí nedosahuje kvalit zmíněné trojky. Tyto týmu ukázaly trend, kterým se teqball bude vyvíjet a je zcela jasné, že všechny země čeká velká práce, aby s nimi byla schopna uhrát pěkný výsledek.

Pokud byla možnost týmy porovnat s jejich zápasy na MS, u každého z nich bylo znát veké zlepšení a posun kupředu. Mnoho zemí má své národní sporty, jejich hráči ji pak reprezentují i v teqballe. Již nyní je ale jasné, že svět potřebuje vychovat "teqery",  kteří využíjí základ svých schopností a pokusí se těm nejlepším dorovnat.

Závěrem, si dovolíme naše poznatky vztáhnout i k české scéně, kde nás rozvoj teqballu samozřejmě zajímá nejvíce. V tomto srovnání je vidět, že světový vrcholový teqball je velice rychlý, technický a ohromně automatický. Teqball si během krátké doby existence vyvinul svůj vlastní herní styl. Je uplně jedno, zda jste mistr světa v nohejbale, freestylu, fotbale či futsale. Pro poražení těch nejlepších tato individualita zdaleka nestačí a při vlastní konfrontaci s top hráčem teqballu, nejspíše skončí jasnou prohrou.

Viděli jsme jak je teqball překrásná hra, od které se divák nemůže odtrhnout. Hra plná neskutečné technické vybavenosti, obounohosti, rychlosti, přesnosti a dokonce i fyzické kondice. Ostatně to i na MS předvedli hráči Španělska, svým vzdorem proti týmu Rumunska, kteří na tomto turnaji chyběli.

Teqball se za velice krátkou dobu posunul opět hodně vpřed a již začíná oddělovat TOP hráče od hobby hráčů. Propast je opravdu veliká a jedině pravidelným tréninkem a rozvojem v hráče teqballu, dokážeme držet krok s předními týmy, protože jinak i ten nejlepší nohejbalista či fotbalista bude snadné sousto pro TOP 3..

Pryč je doba z počátků sportu, kdy si fotbalisté začli zkoušet hrát teqball. V takové pozici jsme nyní i u nás v ČR. Teqball je krásná hra, která je ohromnou zábavou pro fotbalisty i nohejbalisty. Pomáhá rozvíjet technické a jiné dovednosti a mezi sobě rovnými přináší vyrovnaná utkání. Chceme-li ale být v tomto sportu úspěšní, musíme začít přemýšlet jinak a začít vychovávat hráče, věnující se jen a pouze teqballu.  I ten nejlepší nohejbalista či fotbalista světa, který si zahraje teqball jednou týdně, nemá nejmenší šanci porazit ty nejlepší, které jsme na turnaji viděli a spadne pouze do světového teqbalového průměru.

Závěrem děkujeme všem, kteří nám na turnaji drželi pěsti a podporovali nás. Český teqball je sice na úplném začátku a čeká ho dlouhá cesta, přesto náš tým má veliký respekt ostatních národů a má před sebou velkou budoucnost.

Warsaw cup 2020, těšíme se.

 

 

 

 

 

 

Další novinky

10.03.2019 Report z TeqMasters Choceň

Česká republika za sebou má první turnaj v Teqballu, který hostilo město Choceň. Jak celý turnaj probíhal a dopadl ?

08.03.2019 Teqball si připisuje další úspěch

Teqball byl přidán do programu plážových asijských her pro rok 2020.

Hlavní partneři

gScore AB design Czech s.r.o. Sportfotbal.cz

Základní informace

Historie teqballu v ČR se začala psát na začátku roku 2019, kdy byla založena Česká Asociace Teqballu - CATEQ, která se stala členem Fédération Internationale de Teqball - FITEQ.

Důležité odkazy

The FITEQ – Fédération Internationale de Teqball logo gScore logo

Mediální partneři


Najdete nás na sociálních sítích

CATEQ na Instagramu CATEQ na Facebook CATEQ na Twitteru