Kontakt Jazyk CZ
Úvod Novinky Z třetí ligy až k teqballu.

Detail novinky

29.10.2019

Z třetí ligy až k teqballu


Přinášíme Vám rozhovor s vítězem TeqOpen Přelouč v kategorii Masters. Lukáš Smejkal, rychlík, kterého po trávnících nechtěl nikdo nahánět, si teqball velice oblíbil a rázem se stal jedním z nejslibnějších českých teqerů. Pojďme si tohoto hráče představit.

Lukáši, řekni nám něco o své sportovní kariéře?

Zhruba v 6 letech jsem v Chocni začal s fotbalem a u něj jsem zůstal i přes všemožná zranění až do svých 31, tedy dlouhých 25 let. Na poslední rok ve starších žácích o mě projevil zájem tehdejší FK AS Pardubice. V Pardubicích jsem i přes zájem FC Slovanu Liberec zůstal až do konce staršího dorostu a při přechodu "do chlapů" jsem začal letní přípravu v Tesle Pardubice (tehdy Divize C) pod trenérem Svědíkem. Jelikož jsem ale byl stále kmenovým hráčem Chocně, která hrála take Divizi C, její vedení mě odmítlo uvolnit a tak jsem se musel vrátit zpět do Chocně, kde se bohužel v této sezóně sestoupilo a další 3 roky jsem hrál krajský přebor. Poté se mi ozvali z divizního Ústí, kam jsem šel na roční hostování a poté rovnou na přestup. A zde jsem zažil své největší fotbalové úspěchy, když se nám podařilo historicky postoupit do 3. ligy, která se zde již třetí sezónu úspěšně hraje.

Jaký byl tvůj největší fotbalový zážitek?

Nedá se asi říci konkrétně, který zážitek byl největší, ale mezi ty top bych zařadil celou postupovou sezónu do 3. ligy, kterou jsme de facto ovládli od začátku až do konce, a také 2 přátelská utkání proti několikanásobným mistrům z FC Viktorie Plzeň.

S teqballem jsi začal nejdříve jen jako "administrativní podpora". Co tě vedlo k tomu, začít i hrát?

Ano, původně jsem byl osloven jen v rámci pomoci s pořádáním historicky 1. turnaje v teqballu v ČR v mé rodné Chocni, který byl na začátku března. Poté jsme v rámci propagace objížděli různé akce, kde jsme si občas u stolu sami zahráli a neskutečně mě to chytlo. Ale ještě v půlce května, kdy se konal 2. TeqMasters v Čelákovicích jsem ani neuvažoval, že bych teqball začal hrát nějak víc a na tomto turnaji jsem vypomáhal jen jako rozhodčí. Až při dalších promo akcích, kdy jsem sám na sobě viděl, že se zlepšuju, jsem začal přemýšlet nad tím, proč to nezkusit hrát častěji, když je ta unikátní šance a výhoda být u tohoto sportu hned od počátku.

Byl pro tebe, jako zkušeného fotbalistu, začátek s teqballem snadný?

Snadný pro mě rozhodně nebyl, ale to je hodně individuální. Největším problémem bylo získat ten správný cit na míč a hlavně na zahnutý stůl. To je podle mě nejdůležitější a od toho se pak hráč může posouvat dál a postupně do hry přidávat nové prvky. Na co mi například bude, že budu umět silně zasmečovat, když nebudu schopný ani přijmout podání a k té smeči se ve výsledku ani nedostanu. Chce to jít postupně a ideálně co nejdřív odhalit své slabé stránky a na ně se zaměřit.

Uspěl jsi nyní na turnaji v singlech a v singlech také bojuješ o nominaci na MS. Cítíš se více jako singlista nebo i double je ti stejně blízký?

Postupem času jsem zjistil, že v singlu se cítím nejlíp. Nechci, aby to teď vyznělo nějak špatně, ale v singlu si můžu dělat co chci a nejsem "omezený" spoluhráčem a vím, že jediný, komu to případně špatným výkonem zkazím, jsem jen já sám a se sebou už si to pak snadno vyříkám. Double si ale rád zahraju jako zpestření v rámci tréninku, i v něm se totiž dají některé prvky ze singlu využít.

V Čelákovicích a na několika dalších turnajích, jsi mohl vidět v akci nejlepšího teqera současnosti - Adama Blázsovicse. Jak na tebe působil, dá se porazit?

Adam je neskutečně komplexní hráč, působí na mě skoro jako robot. Je celkově vyvážený, má neskutečný ball control, variaci útoků (smeč levou/pravou nohou, hlavou), silnou obranu i mezihru. Přeci jen ty 4 roky tréninku někde musí být znát. Ještě jsem neměl tu čest se s ním utkat, ale horko těžko bych na něm hledal jakoukoliv slabinu, přes kterou by se ho dalo porazit.

Co je tvůj největší zážitek spojený s teqballem?

Největší zážitek asi bylo zahrát si proti borcům z SK Slavia Praha Tomášovi Součkovi a Jaromírovi Zmrhalovi. Hned v závěsu je ale exhibice s legendárním Karolem Dobiášem.

Kdyby jsi měl napsat libovolné jméno osoby, s kterou by sis chtěl zahrát, kdo by to byl?

Jednoduchá odpověď - se světovým ambasadorem teqballu a pro mě nejlepším hráčem planety Ronaldinhem!

Jak vnímáš rozvoj teqballu ve světě?

Rozvoj teqballu ve světě můžu posoudit pouze ze své sociální bubliny (převážně Evropa) a zde se rozvíjí velmi rychle. Informace z Asie, Afriky a Ameriky nemám skoro žádné. Ale označení "nejrychleji rostoucí sport na světě za posledních 30 let" je podle mě pravdivé. Neznám sport, který by hned rok po oficiálním vydání pořádal mistrovství světa. Tento rok by na MS mělo startovat snad až 100 zemí, což je úctyhodný počet. Navíc stůl v rámci tréninku využívají špičkové fotbalové kluby a potenciál k rozvoji je neskutečný.

Co by jsi vzkázal těm, kteří by s teqballem rádi začli?

Pokud někde někdy uvidíte teqballový stůl, rozhodně neváhejte a vyzkoušejte si ho! Případně si přijďte zahrát na ukázkové tréninky v Pardubicích, Chocni, Suchdolu či Praze. Ale pozor, jakmile Vás chytne, už Vás nepustí!

Lukáši děkujeme za Tvůj čas a ať se ti i nadále tak daří.

Další novinky

03.10.2019 3. Mistrovství světa v teqballu

Datum a lokace mistrovství světa 2019 bylo konečně odtajněno.

28.08.2019 Ádám Blázsovics - nejlepší z nejlepších

Ádám Blázsovics není ve sportovním světě ještě moc známé jméno, přesto ve svých 25 letech je již teqballová legenda. Ve sportu, který dobývá svět a který měří technické parametry všech zúčastněných hráčů, patří Ádám k těm nejlepším a dost možná ...

Hlavní partneři

Sportfotbal.cz AB design Czech s.r.o. gScore

Základní informace

Historie teqballu v ČR se začala psát na začátku roku 2019, kdy byla založena Česká Asociace Teqballu - CATEQ, která se stala členem Fédération Internationale de Teqball - FITEQ.

Důležité odkazy

The FITEQ – Fédération Internationale de Teqball logo gScore logo

Mediální partneři


Najdete nás na sociálních sítích

CATEQ na Instagramu CATEQ na Facebook CATEQ na Twitteru